Friday, November 26, 2010

שמורת הבניאס

בשבת בשבוע בעבר טיילנו בשמורת הבניאס. בדרכנו לשם הסברתי לילדים שאנחנו ברמת הגולן.

סיפרתי להם על הגבול עם לבנון ועל הגבול עם סוריה ועל מצבה המיוחד של רמת הגולן כשטח מסופח למדינה ואיך התגלגלו העניינים לכדי כך ואיך זה בא לידי ביטוי בשטח (למשל, שדות המוקדשים, גדרות התיל...).

הילדים התעניינו במבני האבן ההרוסים שנראים פה ושם בצידי הדרכים -- סיפרתי להם על מלחמת ששת הימים. סיפרתי להם על מלחמת יום הכיפורים. הילדים התעניינו בתושבים ושאלו איך זה בשבילם לחיות כאן כשחלק מבני משפחותיהם גרים במדינת אויב. שאלות טובות שואלים הילדים...

-- אבל בכלל רציתי לספר על הטיול בשמורה -- טיול מים! הכוונה הייתה להישמע לעצת הפקחית, שראתה שהגענו עם שלושה ילדים קטנים, שהציעה לטייל במסלול המעגלי הקצר (בסה"כ לא יותר מ-45 דקות). בפועל, טיילנו את המסלול המלא עד לכניסה השנייה לשמורה (מסלול של כשעתיים וחצי) בשני הכיוונים וגם טיילנו טיול במסלול המעגלי החדש בצד השני של השמורה, בגשרים התלויים. יצא שטיילנו בשבילים במסלולים כולם ובילינו בשמורה שעות רבות.

היה נפלא לטייל לאורך הנחל (הבניאס הוא בעברית נחל חרמון), הילדים התרגשו, כי זה לא משהו שהם רואים כל יום, ואפילו מזג האוויר היה לטובתנו ויצא שהילדים, מיכל ואני הלכנו שעות רבות, חלק מהדרך גם טיפסנו, ובכל זאת לא היו תלונות על עייפות או על שעמום ולא היה בכי. הסברתי לילדים על הצמחים שפגשנו, את חלקם אנחנו מכירים ממקומות אחרים בארץ וחלקם ראינו פה בפעם הראשונה (למשל, הילדים ראו פטל קדוש, ממש את הפירות -- והתרגשו) -- גם ראינו חיות שונות ומשונות -- ההפעות הגדולות היו טרוטון וסרטן. פה ושם ראינו ציפורים נודדות בלהקות אך אלה ריחפו גבוה מעלינו.

בסיום המסלולים שלנו, ממש כשכבר הבנו שאנחנו קרובים לחזור לחניון ראינו את העתיקות שנחשפו. סיון התרגשה שגילינו ארמון עתיק ושקעה לה בסיפורים ובדמיונות על איך היו החיים אז. במסלול בדרך הלוך וחזור גם ראינו תחנות קמח מתקופות שונות. הילדים אכלו אצל גזלן מטעם רשות הטבע והגנים שמכר פיתות עם שוקולד (ללבנה היתה עדנה רק בקרב חלק מהצליינים הספרדיים שראינו). תמונות של חלק מהעתיקות וגם סיפורים על חלקים מהמסלולים אפשר לקרוא למשל ב-טראקר -- על השביל התלוי אפשר לקרוא בכתבה ב-nrg -- על מסלול שבו לא טיילנו וכנראה ננסה בפעם אחרת, מקיבוץ שניר לשאר יישוב אפשר לקרוא ב-ynet -- וכנראה חיפוש קצר בגוגל על הבניאס ועל טיולים בבניאס יניבו עוד תאורים של המסלולים שהיינו בהם ושל מסלולים נוספים.

צילמתי פה ושם במסלול, בעיקר את הילדים מטפסים על עצים, כרגיל...
היה כיף!

ביקור בתל-חי

בהמשך הבוקר, בשבת, בשבוע שעבר המשכנו לסיור בתל-חי. סיפרנו לילדים על אנשי תל-חי ועל האנדרטה ואז ביקרנו שם. דיון מעניין התפתח עם הילדים בקשר למשפט "טוב למות בעד ארצנו". הילדים שאלו, קודם כל, "מה זה בעד?" -- אז הסברתי שבעד במשפט כזה משמעותו "בשביל" -- זאת אומרת שאפשר להחליף את המילה בעד במילה בשביל ולהבין למה הכוונה. השאלה הבאה הייתה "איך יכול להיות שזה טוב למות?" -- פה כבר היססתי... הסברתי לילדים שהאנשים שחיו בתל-חי התיישבו שם לא רק לטובתם האישית, אלא מתוך אמונה שמה שהם עושים משרת את עם ישראל לבניית היישוב בארץ. ההתיישבות בארץ נחשבה בעיניהם למשהו חשוב, חשוב אפילו יותר מטובתם האישית, חשוב אפילו יותר מהחיים שלהם -- כי הם האמינו שהם תורמים את חייהם לטובת החיים של כלל עם ישראל בהווה ובעתיד. הילדים שאלו אם פעם האנשים שחיו בארץ היו יותר גיבורים מהיום.... עניתי להם שחלקם היו כאלה וחלקם עדיין כאלה. הם שאלו אם גם הם צריכים למות בשביל הארץ. אמרתי להם שיש הבדלים רבים בין מצב היהודים אז ומצבם היום. הבדל חשוב מאוד הוא שאז לא הייתה עדיין מדינת ישראל והיום יש. אז לא היה לנו צבא והיום יש. ויש עוד הבדלים.


משחקים בבית הלל

המשך קורותינו בחופשת סוף השבוע בבית הלל בגליל העליון וברמת הגולן (משבוע שעבר):
בשבת בבוקר בשבוע שעבר אכלנו ארוחת בוקר שהכנו בעצמנו ויצאנו לטיול רגלי במושב. במדשאות הציבוריות ובגן המשחקים הילדים שיחקו בשעה שאנחנו פסענו לנו ושוחחנו.