Monday, April 1, 2013

המקרה הראשון של זנות קופים בדברי ימי המדע

כריכת הספר “סופר פריקונומיקס“ מאת סטיבן ללויט וסטיבן דבנר
ביקורת על הספר סופרפריקונומיקס

לפני שנתיים קראתי את הספר פריקונומיקס, של אותם המחברים, סטיבן לוויט וסטיבן דבנר. כשמצאתי עותק של   הספר הבא בסדרה, סופרפריקונומיקס בחנות שבה מוכרים ספרים מוזלים (יד שנייה/פגומים/עודפים...), החלטתי לרכוש ולקרוא.

מדובר בעוד ספר שעוסק בכלכלה התנהגותית ובמאקרו כלכלה. יש בו רעיון מוביל שאנשים מונעים על ידי תמריצים. עיקרון נוסף שאותו מהללים בספר הוא שדוקא פתרונות פשוטים וזולים משנים התנהגות ולא פתרונות יקרים ומסורבלים. המחברים טוענים שבעוד שהאנושות מגיבה היטב לפתרונות פשוטים וזולים, ממשלות וחברות מעדיפות לבחון וליישם תוכניות מורכבות ויקרות.

בספר הזה המחברים הרבה הרבה יותר ענווים מאשר בקודם וגם יותר זהירים בהצהרותיהם. הספר נראה כמו מיזוג של נושאים מתוך חם שטוח וצפוף של תומס פרידמן (בפרט בנושא התחממות גלובלית ותמריצים שקשורים), ספרים על כלכלה התנהגותית למשל, האם שימפנזים חושבים על פרישהרעשהכלכלן הסמוייש הגיון בחייםאגדות הכלכלהכלכלה רומנטית, למה קשה לתפוס מונית בימים גשומים? וגם נגיעות שדומות לסגנון של דן אריאלי בספריו לא רציונלי ולא במקרה, לא רציונלי אבל לא נורא וכו'. אגב, לדן אריאלי קורס חינמי ברמה גבוהה מאוד בקורסרה שכדאי מאוד לצפות בסרטונים שלו ושכדאי מאוד לנסות אותו.

בספר ישנה התייחסות לכלכלה של זונות והקשר הכלכלי בינן לבין עבודה של סנטה-קלאוס בקניון בתקופות חג, זיהוי הונאות והיישומים של השיטות בזיהוי טרוריסטים, האם אנשים הם אלטרואיסטים? באמת?! ואיך מגלים את האמת, בטיחות במכוניות: חגורות בטיחות מול כסאות בטיחות לילדים, התחממות גלובלית ופתרונות מעניינים, זיהומים בבתי חולים ושטיפת ידיים, ולסיום נסיון להציג לקופים כלכלה באמצעות מטבעות ודיווח על המקרה הראשון של זנות קופים בדברי ימי המדע...
ואפילו לא כתבתי על כל הנושאים שהספר עוסק בהם!!

הספר משעשע, קולח, מעניין ולא תמיד שגרתי וצפוי ואף שאני קורא בו באיחור (הספר ראה אור במקור באנגלית ב-2009 ובעברית ב-2011 והנה אני קורא בו לקראת אמצע 2013...) הוא עדיין נקרא בעיני באופן עדכני.

בנושא האקלים מושמעות בספר כמה טענות פרובוקטיביות על האופן המקובל לתפוס את האשמים במשבר האקלים ובהתחממות ובפתרונות המעשיים. מרתק, לטעמי. למדתי למשל על: הצעה למנגנון לנטרול הוריקנים באמצעות התערבות בטמפרטורת שכבת המים העליונה שבאוקיינוסים  (והנה מאמרון שמסביר מעט על אודות הפטנט) למדתי על גופרית דו חמצנית ועל רעיון לפזר באטמוספירה את החומר כדי לזרז תהליכים שיצננו את כדה"א בדומה למתרחש אחרי פיזור החומר באטמוספירה על ידי התפרצויות הרי געש (וגם פה, ו-פה).

הספר גם מעורר מחשבה ובכך הרווח הגדול שבזמן שהשקעתי בקריאה בו :-)

מהכריכה האחורית:
למה כדאי למחבלים מתאבדים לרכוש ביטוח חיים? למה ירדו תעריפי הזנות? האם אכילת בשר קנגרו תציל את העולם ? ולמה כימותרפיה עוזרת פחות ממה שנדמה ?
על שאלות אלה ואחרות משיבים סטיבן לוויט וסטיבן דבנר בסופרפריקונומיקס, ספרם השני, שהוא "טוב פי כמה מהראשון", לדבריהם .
אחרי שנמכרו ארבעה מיליון עותקים שלפריקונומיקס, ב- 35 שפות, ממשיך הצמד הסקרן להפוך את הכלכלה על פיה, לשאול שאלות יסוד ולהציג תשובות מפתיעות. במבט מרענן, בכתיבה מבריקה ובשפע של הומור הם מפרקים את העולם לאמיתות סוחפות בפשטותן . סופרפריקונומיקס הוא מדריך למסע אופטימי בעולם המודרני הסבוך .
סטיבן לוויט הוא פרופסור לכלכלה באוניברסיטת שיקגו וזוכה מדליית ג´ון בייטס קלארק המוענקת לכלכלן אמריקאי מתחת לגיל ארבעים שתרם את התרומה הגדולה ביותר למחשבה ולידע הכלכלי. סטיבן דבנר הוא עיתונאי וכותב עצמאי.
סופר פריקונומיקס - מפרק את החיים לגורמים מאת סטיבן לוויט וסטיבן דבנר בהוצאת כתר, תרגמה מאנגלית: עידית שורר, 274 עמודים.
על אודות הספר בהארץ
וגם ב-המון-על-ליזה


כדי לאזן, הנה, כמה מילים של חבר שקרא גם ומעיר (ובצדק!):
שני הסופרים לא רעים, קראתי את שני הספרים ומאזין קבוע לפודקאסט, ובכל זאת...
הספר השני מניפולטיבי, מלא חצאי אמיתות והסתרות.
חלק נכבד מהספר עוסק בתיאורים חיוביים ביותר של חברת "אינטלקטואל ונצ'רס", אחת החברות המזיקות בעולם.
חברת שעשועים של כמה מליארדרים וטרול הפטנטים הגדול בעולם. חברה שמרוויחה מיליארדים בכל שנה בלי שייצרה כלום. חברה שמסתתרת מאחורי מעל 13000 חברות קש כדי לרכוש פטנטים ולתבוע את כל העולם.
רק חפש "אינטלקטואל ונצ'רס" בגוגל.
על הכריכה מופיע המלצה מפי ביל גייטס, שהוא, דרך אגב, אחד המשקיעים הגדולים בסופר-טרול...

אני, אם לא הבחנתם, ממליץ בכל זאת,ספר מעניין, קליל וקריא. לקרוא בביקורתיות, אולי תלמדו משהו!!No comments:

Post a Comment